Zesztywniające Zapalenie Stawów Kręgosłupa (ZZSK)

To przewlekły proces zapalny obejmujący stawy krzyżowo- biodrowe, stawy kręgosłupa, pierścienie włókniste i więzadła kręgosłupa.

ZZSK zaczyna się zwykle pomiędzy 20 a 30 rokiem życia. Dotyczy głównie mężczyzn, którzy chorują 9 razy częściej niż kobiety.

Choroba często rozwija się skrycie, przez wiele lat nie dając silnych dolegliwości skłaniających chorych do konsultacji lekarskiej. Proces zapalny zaczyna się zwykle od stawów krzyżowo-biodrowych, co powoduje na ogół bóle w okolicy odcinka lędźwiowego kręgosłupa i pośladków, promieniujące do pachwin, nasilające się podczas spoczynku, przede wszystkim w nocy.

Objawy choroby

Charakterystyczne jest poranne uczucie sztywności kręgosłupa. U około 20 % chorych pierwszymi objawami ZZSK są nawracające zapalenia tęczówki i/lub wysiękowe zapalenie pojedynczych stawów kolanowych i/lub skokowych.

Symtomami ZZSK mogą być także: niedomykalność zastawek aorty jako następstwo zapalenia aorty, zaburzenie przewodnictwa mięśnia sercowego, włóknienie górnych płatów płuc, przewlekły stan zapalny w przewodzie pokarmowym i amyloidoza.

Podczas postępu choroby po kolei zajmowane są kolejne odcinki kręgosłupa: stawy właściwe kręgosłupa, stawy żebrowo kręgowe, mostkowo-obojczykowe, pierścienie włókniste krążków m/kregowych i więzadła kręgosłupa. W miejscach objętych zapaleniem odkładają się sole wapnia co powoduje proces kostnienia. Chory odczuwa bóle objętych procesem zapalnym stawów, ale również, nasilające się przy wdechu, bóle w klatce piersiowej. Następuje stopniowa zmiana sylwetki: pochylenie do przodu, pogłębienie kifozy piersiowej i zniesienie lordozy lędźwiowej. Na tym etapie choroba nie stanowi już trudności w ustaleniu diagnozy. Charakterystyczne jest wyraźne zmniejszanie bólu pod wpływem ćwiczeń i przyjmowanych NLPZ.

Tylko u niewielu chorych dochodzi do zajęcia stawów obwodowych, najczęściej biodrowych. Często stwierdza się również zapalenie przyczepów ścięgnistych, np. ścięgna Achillesa.

DIAGNOSTYKA ZZSK

W badaniach surowicy krwi na początku choroby może nie być istotnych odchyleń. Często jednak obserwuje się niewielkie podwyższenie wskaźników aktywności zapalnej – OB, CRP, alfa 2 globulin. Ponadto może występować niedokrwistość mikrocytarna i hipergammaglobulinemia.

Wśród badań dodatkowych najważniejsze znaczenie mają badania radiologiczne. Stwierdza się w nich zapalenie stawów krzyżowo-biodrowych (niezbędne do pewnego rozpoznania ZZSK), cechy kwadratowienia trzonów kręgów a w późniejszych okresach syndesmofity (mostki kostne łączące sąsiednie kręgi).

Leczenie ZZSK

Edukacja chorego i fizykoterapia

Bardzo ważna jest nauczenie chorego prawidłowego sposobu oddychania oraz wykonywania ćwiczeń wzmacniających mięsnie brzucha i grzbietu, które powinien systematycznie wykonywać.

ZZSK przebiega najczęściej z okresami remisji i zaostrzeń, prowadząc do całkowitego usztywnienia kręgosłupa oraz ograniczenia rozszerzalności oddechowej klatki piersiowej. Czasem następuje całkowite usztywnienie klatki piersiowej prowadzące do zaburzeń oddychania. Wczesne rozpoznanie choroby i podjęcie właściwego leczenia znacznie zwiększa szansę chorych na zachowanie dobrej sylwetki i prawidłowej mechaniki oddychania.

Farmakoterapia

Lekami z wyboru są NLPZ podawane na noc i wcześnie rano. Przy braku efektywności NLPZ i zajęciu stawów obwodowych lub przy znacznej aktywności choroby stosuje się w leczeniu sulfasalazynę lub methotrexat. Jest również wiele informacji o skuteczności podawania leków biologicznych, anty-TNF-alfa chorym z ciężkim przebiegiem ZZSK.
Istotne jest intensywne leczenie zapalenie tęczówki, jeżeli wystąpi, ponieważ nie leczone może doprowadzić do utraty wzroku (leczenie glikokortykoidami, najczęściej pozagałkowo).

Leczenie BIOLOGICZNE

Specjalista reumatolog zleca zwykle na początku terapię lekami z grupy NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne). W przypadku braku oczekiwanego efektu i satysfakcjonującej poprawy, proponujemy naszym pacjentom rozpoczęcie odpłatnego leczenia biologicznego m.in. lekami - Humira, Hyrimoz, Erelzi.

W Centrum Reumatologii Reumatika prowadzimy programy badań klinicznych, w których mogą uczestniczyć chorzy na ZZSK. Udział w programach jest bezpłatny i daje dostęp do najnowocześniejszych terapii na świecie.

ZZSK – badania

Zespół Zapalenia Stawów Kręgosłupa (ZZSK) to schorzenie reumatyczne, które dotyka wielu pacjentów na całym świecie. Takie osoby trafiają także do naszej kliniki Reumatika, gdzie oferujemy kompleksowe usługi związane z rozpoznawaniem objawów ZZSK, badaniami oraz leczeniem biologicznym.
Specjalistyczna opieka ma na celu poprawę jakości życia osób cierpiących na ZZSK oraz pomaganie im w zrozumieniu i radzeniu sobie z tą trudną dolegliwością.

leczenie-zzsk
zzsk-leczenie

Jakie są objawy ZZSK?

Typowe objawy ZZSK to ból kręgosłupa, sztywność, trudności w poruszaniu się, a także zmęczenie i ogólne złe samopoczucie. Jednak nigdy nie diagnozuj się sam! Jeśli występują niepokojące objawy albo masz zalecenie od internisty, ale skonsultować się ze specjalistą, umów badania ZZSK w Reumatika.

Diagnostyka – badanie ZZSK

Nasza oferta obejmuje szeroki zakres badań diagnostycznych, które pomagają w identyfikacji ZZSK. Nasi wykwalifikowani specjaliści reumatolodzy kierują pacjentów na badania krwi, wykonują obrazowanie medyczne (np. rezonans magnetyczny) oraz oceniają holistycznie objawy kliniczne. Dzięki temu możemy szybko i precyzyjnie postawić diagnozę, a także wdrożyć leczenie biologiczne ZZSK.

zzsk-leczenie-biologiczne
zzsk-badania

Leczenie biologiczne ZZSK

Klinika Reumatika specjalizuje się w leczeniu biologicznym ZZSK, co stanowi nowoczesny sposób zwalczania objawów tej choroby. Leki są skierowane bezpośrednio przeciwko mechanizmom zapalnym, które prowadzą do uszkodzenia stawów kręgosłupa. Dzięki temu pacjenci mogą doświadczyć poprawy jakości życia, zmniejszenia bólu i ograniczenia procesu zapalnego. Nasz zespół monitoruje postępy leczenia i dostosowuje terapię do indywidualnych potrzeb pacjenta. Jesteś pod dobrą opieką.